piątek, 07 styczeń 2022 11:23

Premier: Tańsze paliwo od lutego

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 lutego, przynajmniej na pół roku, rząd obniży podatek VAT na paliwa do 8 proc. z 23 proc., co ma spowodować spadek cen na stacjach o 60 do 70 gr na litrze - zapowiada w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki. Będzie to kosztowało budżet państwa ponad 3 mld zł. To kolejny ruch rządu po cięciu akcyzy w grudniu, co przełożyło się na spadek cen o 20-30 groszy.

W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł - mówi Interii premier Mateusz Morawiecki.

- Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen - dodaje premier

Pod koniec 2021 r. zaczęła obowiązywać obniżka akcyzy na paliwa, która sprawiła, że ceny na stacjach spadły o ponad 20 groszy. Ta zmiana była częścią tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 1.0.

Tarcza Antyinflacyjna 1.0 składa się z obniżki stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. - od stycznia do marca 2022 r.; zniesienia akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. - od stycznia do marca 2022 r.; obniżki VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. - od stycznia do marca 2022 r.; obniżki ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy - do końca maja 2022 r. oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw oraz obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez wprowadzenie dodatku osłonowego (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Premier pytany czy te działania w ramach tarczy 1.0 mogą być przedłużone odpowiada:

- Tak, jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, (tarcza 1.0 - red.) będzie przedłużona. Teraz wzmacniamy ją o tarczę 2.0.
Co w niej może być oprócz obniżki VAT na paliwa?

- Pracujemy nad tym teraz. W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegóły  - dodaje premier.

Morawiecki pytany czy  to znaczy, że Bruksela pozytywnie odpowiedziała na wnioski polskiego rządu w sprawie obniżki VAT na paliwa mówi: - Unia nie wyraziła jeszcze ostatecznej opinii w tej sprawie.

- Nawet jeśli jest potrzeba takiej zgody, to ja chcę walczyć realnie z inflacją i nie chcę mówić z ironią jak Donald Tusk, że rząd właściwie nic nie może zrobić, bo nie ma magicznego guzika z napisem "niskie ceny". My nie siedzimy z założonymi rękami, rząd robi wszystko, aby ograniczyć skutki inflacji dla ludzi. Dlatego wprowadziliśmy Tarczę Antyinflacyjną 1.0. A teraz kończymy prace nad kolejnymi działaniami - dodaje.

Mateusz Morawiecki podkreśla, że obniżka VAT na paliwa zacznie obowiązywać od 1 lutego, najpierw na pół roku. - Pod koniec tego okresu przeanalizujemy aktualne trendy inflacyjne - mówi Interii.

Premier pytany, od kiedy do zera spadnie stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, co rząd już zapowiadał wcześniej mówi:

- Informację czy i od kiedy to wejdzie w życie podamy w przyszłym tygodniu. Pracujemy jeszcze nad tym mechanizmem - szacujemy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków na 6 do 7 miliardów zł.

- Jeśli inflacja będzie w trendzie spadkowym i na horyzoncie będziemy wyraźnie widzieli jej osłabienie, to będziemy stopniowo wracali do normalnych stawek. Ale żadnego scenariusza nie przesądzam. Natomiast teraz te działania są bardzo ważne, bo dotyczą budżetów polskich rodzin - podkreśla.

Czytaj więcej: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-bedzie-tarcza-antyinflacyjna-2-0-ceny-paliw-spadna-o-60-70-g,nId,5754832

Czytany 1121 razy

Informator

Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama